پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

از سوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد؛

اصفهان در زمینه شهر دوستدار سالمند ارزیابی می‌شود اجتماعي

اصفهان در زمینه شهر دوستدار سالمند ارزیابی می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از ارزیابی اصفهان و ایران در زمینه شهر دوستدار سالمند طی ماه نوامبر خبر داد و گفت: ارزیابی شهر اصفهان با بهترین رویکرد و در سطح جهانی انجام می شود و با این شهر در برنامه‌های جهانی همکاری خواهد شد.

به گزارش ایسنا، لیلا السائجی جودان امروز (سه‌شنبه) در مراسم امضا تفاهم نامه شهرداری اصفهان، سازمان بهزیستی و شورای ملی سالمندان در زمینه «شهر دوستدار سالمند» اظهار کرد: برنامه سازمان ملل این است که هر شهر به شهری «انسان دوست» تبدیل ‌شود و از جمله برنامه‌های توسعه سازمان ملل این است که جوامع را به سمتی سوق دهد که کسی از جامعه کنار گذاشته نشود.
وی با ابراز خرسندی نسبت به اینکه توانسته ایم فعالیت‌های گذشته را به همکاری عملی تبدیل کنیم تا اصفهان، به عنوان شهر «دوستدار سالمند» تبدیل شود، افزود: اینکه شهرداری اصفهان توانسته دستاوردهای خود را واقعیت ببخشد تا شهر را به محیط دوستدار سلامت و انسان تبدیل کند، جای تقدیر است، همچنین این تعهد با همکاری سازمان‌ بهزیستی، شهرداری اصفهان و دانشگاه‌های اصفهان امکان پذیر شده است.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران با بیان اینکه این طرح در کنار برنامه شهر دوستدار کودک در اصفهان انجام می شود، گفت: دوستدار سالمند نیز تنها محیط برای سالمندان نیست و برای هر گروه سنی اعم از کودک، نوجوان و جوان است و باید در این محیط برای تمام افراد احترام قائل شد.
وی اظهار کرد: با توجه به مطالعات گسترده، سالمندی در جهان رو به افزایش است و سرعت آن در آسیا و در بین زنان بیشتر است. همچنین آخرین آمار منتشر شده از ایران، گویای آن این است که سالمندان بیش از 10 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و این آمار تا سال 2050 به بیش از 30 درصد خواهد رسید.
السائجی با بیان اینکه زندگی کودکان در کنار سالمندان از اهیمت بسزایی برخوردار است، تصریح کرد: کودکانی که با سالمندان زندگی می‌کنند در آینده به دستاوردهای بزرگی می‌رسند و این کودکان دوران بلوغ و زندگی بهتری خواهند داشت.
وی با تاکید بر اینکه باید تغییراتی صورت گیرد و محیطی را برای این افراد ایجاد شود تا سالمندان بتوانند توانمندی‌هایشان را نشان دهند، افزود: به همین منظور نیاز به برنامه‌ریزی‌های دو طرفه است تا تمام افراد در هر گروه سنی و به خصوص سالمندان را در پیشرفت توسعه دخیل کنیم.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد ادامه داد: باید رویکرد دخیل کننده سالمندان در جامعه صورت گیرد و این تعهد شرایط را برای اجرای این محیط فراهم می‌کند. ارزیابی برنامه از اهمیت بالایی برخوردار است و برنامه جمعیت سازمان ملل بر این است که شما را در برنامه دوستدار شهر سالمند تشویق کند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه اصفهان، شهری توریستی است، قطعا با حضور مردم از سراسر جهان می‌توانیم درها را به روی سالمندان جهان باز کند و پیشنهاد می‌کنم همه به اصفهان سفر کنند، چرا که با دیدن اصفهان گویی نصف جهان را دیده‌اند.
السائجی خاطرنشان کرد: آرزویمان این است که در آینده از جانب توریستی سالمند به اصفهان بیاییم و شاهد باشیم که اصفهان به شهر دوستدار سالمند تبدیل شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield