پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان:

زاینده رود از اژیه به سمت گاوخونی در حرکت است اقتصادي

زاینده رود از اژیه به سمت گاوخونی در حرکت است
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: در حال حاضر آب زاینده رود از ورزنه و اژیه عبور کرده و به سمت تالاب گاوخونی در حرکت است.

حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت جریان زاینده رود جهت تحویل حقابه تالاب گاوخونی، اظهار کرد: در حال حاضر آب زاینده رود از ورزنه و اژیه عبور و به سمت تالاب گاوخونی در حرکت است.
وی در خصوص میزان حقابه تالاب گاوخونی، افزود: از دهم مهرماه بخشی از خروجی آب زاینده رود با توقف توزیع حقابه کشاورزان در شبکه نکوآباد، از سد رودشت برای تالاب گاوخونی و محیط زیست رهاسازی شد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان توضیح داد: طی چهار روز گذشته که سد رودشت در شرق اصفهان باز شد، بیش از 4 میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب رها شده است.
وی با بیان اینکه در این رهاسازی بحث حقابه زیست محیطی رودخانه و همچنین تالاب گاوخونی مدنظر است، گفت: به دلیل مسیر طولانی و 100 کیلومتری سد رودشت تا تالاب گاوخونی و با توجه به اینکه مدت ها در این مسیر آبی جریان نداشته، درحال حاضر نفوذ آب در زمین زیاد است، اما امیدواریم آب به میزان کافی به تالاب برسد.
ساسانی درباره زمان دقیق رهاسازی آب به سمت تالاب گاوخونی، اظهار کرد: هنوز جریان آب به سمت گاوخونی به طور دقیق مشخص نیست. در حال حاضر خروجی سد زاینده رود کاهش یافته، چرا که تحویل حقابه کشاورزان به اتمام رسیده است و آب با حداقل میزان از سد زاینده رود خارج می شود.
وی با بیان اینکه در خصوص تحویل حقابه کشاورزان در سال آبی جدید، گفت: هر گونه تصمیم برای توزیع آب کشت پاییزه سال جاری در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود اتخاد می شود، اما هنوز در این خصوص تصمیمی گرفته نشده است، با این وجود بعد از تشکیل جلسه برنامه منابع و مصارف زاینده رود در سال آبی جدید به ما ابلاغ خواهد شد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در خصوص نگرانی هایی مبنی بر برداشت آب در مسیر رسیدن زاینده رود به گاوخونی، گفت: در حال حاضر کشاورزان نیاز چندانی به آب ندارند و کشت پاییزه آنها از آبان ماه انجام می شود، بنابراین این نگرانی وجود ندارد.
به گفته ساسانی، امروز دوشنبه 15 مهر ماه، ذخیره مخزن سد زاینده رود 452 میلیون مترمکعب و ورودی سد 16 و خروجی آن 27 مترمکعب بر ثانیه است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield