پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

راهبردهای دفاعی فرماندهان دفاع مقدس، الگوی کم‌نظیر گفتگو

راهبردهای دفاعی فرماندهان دفاع مقدس، الگوی کم‌نظیر
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- راهبردهای دفاعی و خلاقیت فرماندهان هشت سال جنگ تحمیلی، الگوی کم نظیری که توانستند با بکارگیری آن در سایه معنویت و ایمان قدرتمندانه و افتخارآمیز، ایران اسلامی را از تجاوز دشمن بعثی حفظ کند اما امروز وظیفه همگانی است که ابعاد مختلف این حماسه، تخصصی بررسی و به روش های گوناگون بویژه به نسل نوجوان و جوان شناسانده شود.

به اعتقاد کارشناسان قدرت فیزیکی دشمــن در این جنگ نابرابر مسأله‌ای واضح و روشن بود، محدودیت، کمبودها و اختلاف فناوری بین جبهه خودی و دشمن و وجود تحریم ها و افزایش روز افزون آن از دوران جنگ تاکنون همواره دیده و تجربه شده است.
این موفقیت و افتخار برای رزمندگان و به‌ویژه فرماندهان موفق دوران دفاع مقدس تنها در سایه معنویت و تفکر و اندیشه خلاق آنان حاصل شده است که آنها را با سایر جنگهای جهان متمایز و متفاوت و تحلیلگران عرصه سیاسی و نظامی را متحیر کرده است.
فرماندهان و مدیران دفاعی کشور، در سال‌های دفاع مقدس در ابتدای جنگ برای مدتی و با اندکی مقاومت مواجه شدند ولی با این حال مقاومت سد راه آنها نشد زیرا بعضی از آنها با نیروی جسمانی و بعضی دیگر با نیروی اراده یا نبوغ خلاق در زمانبندی درست عملیات‌ها و بکارگیری نیروهای باتجربه پیروز جنگ شدند و به دشمن بعثی و دشمنان این آب و خاک نشان دادند که اینجا سرزمین حماسی ایران است که تا ایران ایران است ایثار و شهادت در رگ و خون آن جاری است.
با فهم این مطلب که تصور خلاق عامل اصلی در رهبری نظامی است، در یک تحقیقات که دست کم 10 سال به‌طول انجامید نشان داده شد که خلاقیت در رهبری نظامی ضروری است.
شهدایی مانند شهیدان احمد کاظمی و حسن باقری که طراح والفجرها بودند یا حسین خرازی نماد خلاقیت در جنگ شناخته می‌شوندو دهها فرمانده و رزمنده دیگر که از خلاقیت آنان می توان کتابها نوشت.
در جنگ هشت ساله همواره فرماندهان در شبهای عملیات سعی در زنده کردن روحیه حماسی و غبار زدودن از روح معنوی و احساسی افراد داشتند تا جایی که یکی از نکات مهم قبل از شروع یک عملیات، صحبت فرمانده با نیروها بود.
فرماندهان خلاق جنگ، با سواد عاطفی و علمی خود موجب بیداری ذهن رزمندگان و فعال کردن عنصر همکاری، ایثار و تلاش و صبر و مقاومت بودند.
تقویت و محور قراردادن اعتقادات عامل موفقیت جنگ بود
یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس در این رابطه گفت: عامل مهم و تاثیرگذاری که فرماندهان در تقویت و روحیه‌بخشی به رزمندگان در عملیات های مختلف به کار می‌گرفتند عمل بر مبنای اعتقادات دینی بود.
حبیب پورحسینی در گفت و گویی افزود: توسل به ائمه و شبیه‌سازی جنگ نابرابر هشت ساله با نبرد امام حسین (ع) در صحرای کربلا، انگیزشی عمیق و قوی در رزمندگان ایجاد می‌کرد.
وی اظهارداشت: این انگیزش دینی و اعتقادی که می‌تواند بیانگر مدیریت جهادی فرماندهان در آن دوران باشد باعث می‌شد که نیروها با کیفیت بهتر و ظرفیت کامل‌تری به مقابله با دشمن بپردازند و همین آمار موجب کاهش آمار تلفات و شهدا در عملیات های مختلف می‌شد.
این رزمنده و ایثارگر دفاع مقدس با اشاره به نوع مدیریت فرماندهان دوران دفاع مقدس، در اتخاذ و اعمال تصمیمات مهم و حساس در شرایط خاص نظامی گفت: در عملیات والفجر هشت، انتخاب منطقه عملیاتی و عبور از رودخانه اروندرود و هجوم به منطقه فاو عراق در واقع غافلگیر کردن دشمن بود زیرا دشمن تصـور نمی‌کرد که نیروهای ایرانی با همه کمبودها و محدودیت‌ها دست به عملیاتی بزرگ بزنند.
وی، این شیوه عملکرد فرماندهان را در انتخاب منطقه عملیاتی به عنوان یک ابتکار عمل بزرگ در جنگ عنوان کرد و گفت: در عملیات کربلای سه نیز اتخاذ تدابیر ابتکاری به منظور مقابله قایق‌های تندرو با حملات شناورهای عراقی در زمینه‌هایی همچون قدرت تحرک و قدرت هجومی و دفاعی یکی از ابتکارات مهم فرماندهی آن عملیات محسوب می‌شود.
فرماندهانی با سن کم ولی توان مدیریتی و جرات و جسارت بالا
یکی دیگر از یادگاران دفاع مقدس گفت: در تاریخ پرافتخار جنگ تحمیلی همواره اسامی فرماندهانی را می‌بینیم که با وجود سن کم از توان مدیریتی و جرات و جسارت بالایی بررخوردار بودند.
امید خسروی در گفت و گویی افزود: خلاقیت و ابتکار عمل‌هایی که با تکیه بر توان داخلی توسط جوانان رزمنده ایرانی رقم خورد در تاریخ جنگ‌های نظامی جهان کم‌نظیر بوده است.
وی با اشاره به اینکه جنگ هشت ساله به‌طور ناگهانی و نابرابرانه به کشور تحمیل شد افزود: بسیاری از فرماندهان جوان نظامی در آن زمان که در ارتش و سپاه مشغول مدیریت گردان، تیپ و لشکر بودند با بکارگیری راهبردهای دقیق نظامی، عملیات‌ها را با کمترین میزان شهید و بیشترین میزان پیشروی هدایت و مدیریت می‌کردند.
این رزمنده دفاع مقدس افزود: طراحی و سازماندهی گردان های رزمی، ترجمه اسناد و شنود بی‌سیم دشمن و ... همه نشان از نبوغ و خلاقیت جوانان مدیر و مدبر دوران جنگ بود.
وی شهید "محمد طرح چی" را به عنوان یکی از جوانان مدیر و خلاق جنگ تحمیلی عنوان کرد که از او به عنوان خط‌شکن دفاع مقدس یاد می‌شود.
خسروی خاطرنشان کرد: این جوان دلاور در زمان شکست حصر آبادان با همکاری و همفکری تعداد دیگر از همرزمان خود به طراحی و اجرای جاده استراتژیک ماهشهر ـ آبادان پرداخت که نقش سرنوشت‌سازی در شکست حصر آبادان داشت.
مدیرکل حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس اصفهان گفت : عملیات کربلای 5 عراق با کمک 63 کشور دنیا و بیش از 100 تیپ پیاده و مکانیزه ای که داشت ادامه یافت و در این بین راهی که یک فرمانده ولایتمدار داشت امروزه چگونه می تواند بیشتر و موثرتر به نسل جوان فهمانده شود و خیلی از فرماندهان منجمله شهید خرازی ها، کاظمی ها، بابایی ها اینگونه از خود رشادت نشان می دادند.
سردار مجتبی شیروانیان ادامه داد : فرماندهان ما به طور عمده کسانی بودند که با ارتش های دنیا فرق می‌کردند و توقف نمی کردند و دستور بدهند که رزمندگان به جلو بروند بلکه خود شخصی برای شناسایی منطقه و دشمن تا نزد تکپر می رفتند.
یکی دیگر از فرماندهان و یادگاران دفاع مقدس امیر سالاری در مورد خلاقیت های فرماندهان گفت : کارهایی که روی توپ و آتش بارها کار می‌کردند شب و روز ، نمی گذاشتن این ها از کار بیفتد به طور مثال وقتی ماه دچار کمبود قطعات توپخانه می شدیم یکسری گروه به اصفهان می رفتند و با مراجعه به ذوب‌آهن و مناطق صنعتی اصفهان آنها را تعمیر و دوباره به جنگ و منطقه عملیاتی می رساندند و بودند افرادی که با خلاقیت و رشادت پیش می رفتند.
وی تصریح کرد : ما یک جایی در آیین نامه به ما می‌گوید که توپ 105 و 155 باید کمک مستقیم و تقویت آتش به کار رود و توپ‌های 130 میلیمتری را به عنوان عمل کلی به کار ببرید ولی یک جایی می دیدیم که باید با توپ 130 کمک مستقیم انجام بدهیم و این کار را انجام می دادیم و این بود خلاقیت رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس.
وی تصریح کرد : ما در همان مناطق عملیاتی کلاس آموزش توپخانه انجام می‌دادیم که کمتر مهمات مصرف بشود و دقیق‌تر به هدف بخورد به و به آنها آموزش می دادیم اینها همان کارهایی بود که با تجربه می شد انجام داد و خلاقیت به خرج داد.
دفاع مقدس در زوایا و ابعاد مختلف گنجینه ارزشمندی است که به تاکید کارشناسان امر امروز باید در هر حوزه از آن ابعاد آن به صورت تخصصی و کارشناسی شکافته و بررسی و به جامعه به ویژه به نسل جوان شناسانده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهار متهم آتش زدن یک بانک در اصفهان دستگیر شدند

از ابتدای امسال 10 نفر در استان اصفهان دچار گازگرفتگی شده اند

مدارس بویین میاندشت روز یکشنبه تعطیل است

صدور کارت تردد برای افراد دارای معلولیت شدید در اصفهان

معلولیت تجسم یک اراده است

تغییر اقلیم اصفهان از خشک به فرا خشک

حادثه حریق در مغازه لباس‌فروشی

خدشه دار شدن حقوق شهروندی در نبود قوانین مشخص

هوای اصفهان در یازدهمین روز متوالی در وضعیت نارنجی است

توسعه صادرات اصفهان با کمک تعرفه‌های ترجیحی

مدارس اصفهان و برخی شهرستانهای استان تعطیل شد

همه چیز درباره مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

حادثه رانندگی در جاده کاشان به اصفهان چهار کشته داشت

ذخیره 349 میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/ از وضعیت بارش‌ها نگرانیم

چهرۀ فعلی چهارباغ دائمی نیست

آنچه در مورد کراتینه کردن مو باید بدانید

شتاب گیری روند آزادسازی و رفع تصرفات در بالادست حوضه زاینده رود

خط قرمز فعالیت تشکل‌های دانشجویی، پاس داشتن اخلاق است

تلفن‌های آسیب‌دیده اصفهان تا پایان هفته وصل می‌شود

نجات تالاب گاوخونی یک مصلحت فرا نسلی است

توسعه معادن مهمترین چالش مناطق حفاظت شده اصفهان است

طرح‌های استعدادیابی، راهبرد مطمئن برای تقویت ورزش اصفهان

نگاه دین و قانون به پدیده حیوان‌آزاری/نحوه جبران خطا و توبه

زاینده رود برای کشت پاییزه کشاورزان 21 آبان بازگشایی می‌شود

طرح مبارزه با مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های اصفهان ادامه دارد

فرهنگسازی مطالعه با توجه به رویکرد جامعه به فضای مجازی انجام شود

152 نفر امسال در استان اصفهان با گاز منوکسیدکربن مسموم شدند

شناسایی آبراه‌های اصفهان برای کاهش خسارت‌های سیل ضروری است

مدارس خطرپذیر از مواد مخدر در استان اصفهان شناسایی می‌شود

طرح گشت و مراقبت از عرصه‌های طبیعی اصفهان اجرا می‌شود

برپایی نمایشگاهی از عکس‌های ایران در آلمان

حوادث یک هفته اخیر در اصفهان 2 کشته و 44 مصدوم برجاگذاشت

زمان دقیق بازگشایی زاینده رود برای کشت پاییزه

برگزاری همایش ملی پلیمر در دانشگاه اصفهان

واژگونی خودرو در مرنجاب آران‌وبیدگل 6 مصدوم برجا گذاشت

تولید سوسیس و کالباس بدون نیتریت در اصفهان

سد زاینده رود در محاصره برداشت ها و بندها

پلیس مانع اقدام به خودکشی یک جوان در اصفهان شد

جزییاتی درباره "والدین سمی"

تلفیق هنر سنتی و مدرنیته توسط محققان اصفهانی

30 درصد جمعیت اصفهان تا سال 1430 سالمند می‌شوند

400 میلیارد تومان برای مقاوم‌سازی مسکن روستایی اصفهان اختصاص یافت

پیش بینی حضور 110 موکب از اصفهان در همایش بزرگ پیاده روی اربعین

کاهش موالید رشد جمعیت در اصفهان را به کمتر از یک درصد رساند

ریشه‌های چهارباغ ناله می‌کنند

تامین مالی و کاغذبازی از عوامل بالا بودن چک برگشتی در اصفهان است

کودکان کار با مشکلات زیادی در زمینه آموزش و درمان مواجه هستند

82 درصد از جرایم شبکه‌های اجتماعی در اصفهان اقتصادی است

سانحه رانندگی در اتوبان ذوب‌آهن اصفهان 5 نفر مصدوم داشت

رئیس هئیت کوهنوردی اصفهان: کسی اجازه ندارد اذهان عمومی را مشوش کند